تاثیر سیگار بر دندان

تاثیر سیگار بر دندان

مضرات سیگار بر کسی پوشیده نیست و همه از تاثیر منفی دخانیات بر روی سلامت قلب و ریه آگاه هستند. اما موضوعی که شاید کمتر به آن پرداخته شده باشد، تاثیر سیگار بر روی دندان است.

به طور خلاصه می توان گفت وقتی فردی سیگار می کشد، ترکیبی از مواد شیمیایی مضر از جمله نیکوتین و قطران را استنشاق می کند. این مواد سمی می توانند باعث زرد یا قهوه ای شدن دندان ها، لکه دار شدن دندان ها و ایجاد بوی بد دهان شوند. افراد سیگاری در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به پریودنتیت، پوسیدگی دندان و بیماری لثه هستند که در نهایت می تواند منجر به از دست دادن دندان شود. این خود عاملی است که باعث ایجاد هزینه های دندانپزشکی بسیار مانند ایمپلنت دندان و دیگر روش ها خواهد شد.

تاثیر سیگار بر دندان

اثرات سیگار بر سلامت دندان

تأثیر سیگار بر دندان می تواند شامل طیف وسیعی از مسائل باشد، از لکه های جزئی و بوی بد دهان تا مشکلات جدی تر مانند بیماری لثه و سرطان دهان. یکی از مضر ترین اثرات سیگار بر سلامت دندان تاثیر آن بر بافت دهان است. این اتفاق به این دلیل است که مواد شیمیایی مضر موجود در دود سیگار می ‌توانند به بافت ‌های ظریف دهان آسیب برسانند و روند بهبودی طبیعی را کاهش داده و باکتری ‌ها و سایر میکروارگانیسم‌ ها گسترده تر کند.

از دیگر تاثیرات منفی سیگار بر سلامت دهان و دندان این است که می تواند باعث لک و تغییر رنگ دندان ها شود. این امر به این دلیل رخ می دهد که قطران و سایر مواد شیمیایی موجود در دود سیگار می توانند باعث ایجاد پلاک و جرم بر روی دندان ها شوند که منجر به زرد شدن یا حتی لکه های قهوه ای می شود.

این عادت می تواند باعث مشکلات متعددی شود، از لک شدن و بوی بد دهان گرفته تا مشکلات جدی تری مانند بیماری لثه و سرطان دهان و… به این ترتیب، توصیه می‌ شود افرادی که سیگار می ‌کشند سعی کنند سیگار را ترک کنند، یا مقدار مصرف را محدود کنند تا خطر ابتلا به مشکلات بهداشتی دندانی را کاهش دهند. علاوه بر این، معاینات و تمیز کردن منظم دندان ‌ها می ‌تواند کمک زیادی به حفظ سلامت دندان ‌ها، لثه‌ ها و تشخیص هر گونه مشکل احتمالی قبل از جدی ‌تر شدن آن ها کند.

تاثیر سیگار بر دندان

سیگار چگونه باعث تغییر رنگ دندان ها می شود؟

بسیاری از مواد شیمیایی موجود در سیگار به طرق مختلف برای بدن مضر هستند. یکی از این مواد شیمیایی خطرناک نیکوتین است که ماده اعتیاد آور موجود در تنباکو است. هنگامی که فرد سیگاری نیکوتین را استنشاق می کنند، از ریه ها عبور کرده و جذب جریان خون می شود. سپس از آنجا به غدد بزاقی راه می یابد. نیکوتین مایل به زرد پس از ورود به دهان، به مینای دندان که لایه بیرونی سخت و سفید است، می ‌چسبد. این فرآیند اتصال، همان چیزی است که باعث ایجاد لکه های زرد روی دندان افراد سیگاری می شود. با گذشت زمان، با ادامه سیگار کشیدن فرد سیگاری، این لکه ها بیشتر مشخص می شوند و منجر به زرد شدن دندان ها می شوند.

یکی دیگر از مواد شیمیایی مضر که باعث تغییر رنگ دندان در افراد سیگاری می شود قیر است. قیر ماده ای تیره و چسبنده است که محصول جانبی سیگار است. این ماده به هر چیزی که در مسیرش باشد از جمله دندان ها می چسبد. درست مانند نیکوتین، به مینای دندان ها می چسبد و به مرور زمان رنگ آن ها را تغییر می دهد. در نتیجه، سیگار کشیدن به دلیل مواد شیمیایی مضر موجود در سیگار منجر به زرد شدن دندان ها می شود. بنابراین برای حفظ سلامت دندان، ترک سیگار ضروری است. اگر سیگاری هستید، توصیه می شود برای اطمینان از سلامت کلی خود، از جمله دندان های سالم، تلاش کنید تا این عادت را ترک کنید.

آیا سیگار باعث بیماری لثه می شود؟

بیماری لثه که به عنوان بیماری پریودنتال نیز شناخته می شود، یک مشکل شایع بیماری های دهان است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. یک عفونت مزمن است که بافت های اطراف دندان از جمله لثه، رباط پریودنتال و استخوان آلوئول را درگیر می کند. در صورت عدم درمان، تواند منجر به از دست دادن دندان شود. یکی از عوامل خطر اصلی ابتلا به بیماری لثه سیگار کشیدن است. مطالعات نشان داده اند که سیگار تأثیر قابل توجهی بر پیشرفت و شدت بیماری لثه دارد. در واقع، افراد سیگاری چهار برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض ابتلا به بیماری لثه هستند.

استعمال دخانیات سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند و مبارزه با عفونت ها را برای بدن سخت تر می کند. هنگام سیگار کشیدن، روند بهبودی بدن به طور چشمگیری کند می شود و لثه ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. مواد شیمیایی مضر موجود در سیگار مانند تنباکو، لثه ها را تحریک می کند و باعث التهاب می شود و منجر به تجزیه بافت های همبند نگهدارنده دندان ها می شود. با گذشت زمان، این امر می تواند باعث عقب نشینی لثه ها شود و ریشه دندان ها نمایان شود و منجر به حساسیت و درد شود.

گر سیگاری هستید و مبتلا به بیماری لثه هستید، بسیار مهم است که در اسرع وقت به دنبال درمان باشید تا از آسیب بیشتر و از دست دادن دندان جلوگیری کنید. این درمان شامل درمان ریشه دندان نیز می شود. مانند هر مشکل دیگری، پیشگیری همیشه بهتر از درمان است و رعایت مراقبت های بهداشتی دهان و دندان اولین قدم در حفظ سلامت لثه و دندان است.

تاثیر سیگار بر دندان

چگونه از مشکلات دندانی مرتبط با سیگار جلوگیری کنیم؟

در اینجا به چند نکته برای جلوگیری از تأثیر سیگار بر دندان اشاره کرده ایم؛

  • ترک سیگار

موثرترین راه برای جلوگیری از مشکلات تأثیر سیگار بر دندان، ترک آن است. ترک سیگار همچنین می تواند به پیشگیری از سایر مشکلات سلامتی مانند بیماری قلبی و سرطان ریه کمک کند.

  • معاینه منظم دندانپزشکی

معاینات منظم دندانپزشکی برای حفظ سلامت دهان و دندان مهم است، این موضوع تنها برای افراد سیگاری صدق نمی کند بلکه برای همه ی افراد واجب است. با این حال، اگر سیگاری هستید، بسیار مهم است که دندان ها و لثه های خود را به طور منظم برای علائم آسیب یا بیماری چک کنید. دندانپزشک شما می تواند به شناسایی مشکلات احتمالی کمک کند و درمان مناسب را توصیه کند.

  • بهداشت دهان و دندان

رعایت بهداشت دهان و دندان برای جلوگیری از مشکلات دندانی مرتبط با سیگار ضروری است. این شامل مسواک زدن دو بار در روز، نخ دندان کشیدن روزانه و شستشو با دهانشویه است. بهداشت دهان و دندان به حذف پلاک و باکتری های مضر کمک می کند که می تواند منجر به بیماری لثه و سایر مشکلات سلامت دهان شود.

  • از مصرف غذاها و نوشیدنی های لکه زا خودداری کنید.

سیگار کشیدن می تواند باعث تغییر رنگ و لکه شدن دندان ها شود. برای جلوگیری از این اتفاق، اجتناب از خوردن غذاها و نوشیدنی هایی که می توانند باعث ایجاد لکه های بیشتر شوند، مهم است. این شامل قهوه، چای، شراب قرمز و غذاهای اسیدی است.

در پایان، سیگار کشیدن یک عادت مضر است که می تواند عواقب جدی برای سلامت دهان و دندان شما داشته باشد. با این حال، با انجام اقداماتی برای ترک سیگار، مراجعه منظم به دندانپزشک، رعایت بهداشت دهان و دندان و پرهیز از غذاها و نوشیدنی ها رنگ دار، می توانید از مشکلات دندانی مرتبط با سیگار جلوگیری کنید. اگر سیگاری هستید و از این موضوع خسته شده اید، هرگز برای ترک و بهبود سلامت و تندرستی کلی دیر نیست.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 درصد تخفیف ویژه خدمات

تماس بگیرید 02122125551سعادت آباد بین سرو و کتاب پلاک ۱۱۹ واحد ۲