در مورد پلاک های دندانی بیشتر بدانید

حتما احساس کرده اید و این تجربه را داشته اید که یک لایه نازک و چسبناک روی دندان تشکیل می شود. این لایه حاوی میلیون ها باکتری است که به پلاک دندان یا سطح دندان می چسبد. هروز صبح که از خواب بیدار می شوید احتمالا متوجه حضور این لایه ناخوشایند روی دندان خود می شوید.
همانطور که گفته شد ، پلاک دندان به طور معمول هروز تشکیل می شود و شما باید برای حفظ سلامت دندان های خود ، حتما مسواک بزنید و بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید.

پلاک دندان

پلاک ها مواد معدنی که در بزاق شما وجود دارند را جمع کرده و با تبدیل شدن به یک ماده تقریبا زرد رنگ تبدیل به تارتار میشود. تارتار در امتداد لثه، مابین لثه و دندان ها و قسمتهای پشت دندان شما ایجاد می‌شود.

هرچند که شما میتوانید به راحتی پلاک ها را از بین ببرید اما از بین بردن تارتار نیازمند توجه و تخصص متخصص ارتودنسی و یا دندان پزشک است.

چه عواملی باعث می شود تا پلاک دندان ایجاد شود؟

شما با هر نوع نوشیدنی و هربار آشامیدن و خوردن هزاران باکتری وارد بدن دهان خود می کنید . به طور معمول در بیشتر اوقات، تعادل ظریف و خوبی در اکوسیستم دهان شما برقرار است. اما هنگامی که سویه های و انواع خاصی از باکتری ها در دهان شما بیش از حد تجمع پیدا کنند، ممکن است دست به خرابکاری بزنند.

با خوردن برخی مواد غذایی مثل کربوهیدرات در قالب نوشیدنی و خوراکی های دیگر، باکتری ها از قندها تغذیه می کنند. طی این فرآیند اسید تولید میشود. این اسیدها می توانند مشکلاتی زیر را به وجود بیاورند:

کلینیک دندانپزشکی دکتر قاضی به صورت شبانه روزی خدمات اورژانسی را ارائه می دهد، در مورد دندانپزشکی شبانه روزی در سعادت آباد بخوانید .

  • ایجاد حفره در دندان
  • ساییدگی و فرسایش دندان ها
  • آسیب به بافت لثه

شما فکر میکنید که تنها سطح قابل دید دندان میتواند پوسیده شود. اما حقیقت این است که پوسیدگی دندان ناشی از پلاک، حتی می تواند در زیر لثه های شما نیز اتفاق بیا‌فتد.

تشخیص

بیشتر اوقات پلاک بی رنگ یا به زرد کمرنگ است. یک دندانپزشک می تواند در معاینه دهانی با استفاده از یک آینه کوچک وجود پلاک را روی دندان شما قرار دهد.

درمان

شما می‌توانید با مسواک زدن و کشیدن نخ دندان بصورت مرتب و منظم پلاک ها را نابود کنید. و یا مانع از سفت و سخت تر شدن آن ها شوید. برخی از دندانپزشکان برای از بین بردن این ساختارهای مضر، پیشنهاد میکنند که از مسواک های برقی الکترونیکی استفاده کنید زیرا به نظر میرسد که در از بین بردن پلاک موثرتر هستند.

مدیریت پلاک دندان

پلاک‌ها هر شب زمانی که خواب هستید و یا در طول روز هنگامی که مشغول خوردن و آشامیدن هستید شکل میگیرند. اگر موارد زیر را به درستی انجام دهید میتوانید جلو رشد و یا سفت و سخت شدن این لایه مضر را بگیرید:

رعایت بهداشت دهان و دندان

محدود کردن خوراکی ها، نوشیدنی ها و غذاهای قندی یا با کربوهیدرات بالا
مراجعه منظم به دندانپزشک

بدون تمیز کردن منظم دندان ها، پلاک ممکن است به تارتار سخت تبدیل شود. یا ممکن است باعث ایجاد حفره، پوسیدگی دندان و بیماری لثه شود. التهاب در دهان شما می تواند منجر به بروز سایر مشکلات سلامتی شود. بنابراین از بین بردن این لایه ها با مسواک زدن را تبدیل به یکی از عادات روزانه خود کنید.

کلینیک دندانپزشکی دکتر قاضی به صورت شبانه روزی خدمات اورژانسی را ارائه می دهد، در مورد دندانپزشکی اورژانسی در سعادت آباد بخوانید .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 درصد تخفیف ویژه خدمات

تماس بگیرید 02122125551سعادت آباد بین سرو و کتاب پلاک ۱۱۹ واحد ۲