نایت گارد

نایت گارد

نایت گارد

نایت گارد یک نوع محافظ دندانی از جنس پلاستیک می باشد و برای محافظت از دندان ها، روی دندان ها قرار می گیرد. زمانی که فردی عادت به دندان قروچه داشته باشد، در اثر دندان قروچه فشار زیادی به دندان هایش وارد می شود. چنانچه از نایت گارد استفاده کند این فشار به جای دندان ها به نایتگارد وارد می شود و این امر باعث می شود آسیب زیادی به دندان ها وارد نشود. نایت گارد همچنین از شکستگی و لب پریدگی دندان جلوگیری می کند. برای آشنایی بیشتر با این وسیله با ما در سایت کلینیک دکتر قاضی همراه باشید.

نایت گارد

انواع نایت گارد

نایتگاردها  انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

نایت گارد نرم

این نوع نایت گارد برای افرادی که خیلی کم دندان قروچه می کنند، بسیار مناسب است به طور کلی می توان گفت یکی از رایج ترین نایتگاردها می باشد. از مزایای این نوع نایت گارد می توان به ارزان قیمت بودن و همچنین احساس راحتی با وجود آنها اشاره کرد. نایتگاردهای نرم به غیر از مزایایی که دارند، معایبی نیز دارندبه طوری که می توان گفت مهم ترین عیب آن ها، طول عمر خیلی کم آنها می باشد.

ممکن است چون این نوع نایتگاردها نرم هستند، بعضی از افراد زمان استفاده از آن ها، نایت گاردها را گاز بگیرند و آن را خراب کنندپس به طور کلی می توان گفت این درمان، یک درمان همیشگی به حساب نمی آید.

نایت گارد لمینتی

این نوع نایتگارد برای افرادی که مشکل دندان قروچه را متوسط دارند بسیار کاربرد دارد. جنس این نوع نایت گاردها به گونه ای است که از داخل که به دندان برخورد دارند، نرم هستند و جنس بیرونی آن ها سفت و محکم می باشد. از مزیت های این نوع نایت گاردها می توان به طول عمر بیشتر آن ها اشاره کرد. در کنار مزیت این نوع نایت گاردها،عیب نایت گارد لمینتی این است که تنظیم کردن آن ها روی دندان کار بسیار سختی می باشد.

نایت گارد

نایت گارد سفت

افرادی که بیش از اندازه دندان قروچه می کنند، می توانند از این نوع نایتگارد استفاده کنند. از مزیت های این نوع نایت گاردها می توان به طول عمر و دوام بالا و همچنین جلوگیری از تغییر یافتن حالت دندان اشاره کرد. معایب نایت گاردهای سخت نیز به صورت زیر می باشند:

  • برای استفاده از از لمینت نوع سخت، حتما باید آن را به دندانپزشک سفارش دهید.
  • نایتگارد سخت نسبت به نایت‌گاردهای دیگر قیمت بیشتری دارند.
  • نایت‌گارد نوع سخت خیلی ضخیم و محکم است. بنابراین استفاده کردن از آن هنگام خواب بسیار مشکل است.

نایت گارد

مزیت و کاربرد نایت گارد (محافظ شبانه) چیست؟

نایتگارد مزایای زیادی دارد که آشکارترین مزایای آن به شرح زیر می باشد:

کم شدن درد به هنگام دندان قروچه

هنگامی که فردی عادت به دندان قروچه داشته باشد، زمان دندان قروچه کردن فشار زیادی را در دندان های خود حس می کند، اما اگر از نایتگارد استفاده کند درد دندان خیلی کمتر می شود.

محافظت کردن از لثه و مینای دندان

مینای دندان لایه ای بر روی دندان است که از دندان در مقابل پوسیدگی محافظت می کند. یکی از بزرگترین آثار مخربی که دندان قروچه بر روی دندان ها دارد، از بین رفتن مینای دندان است. چنانچه شخص از نایت‌گارد استفاده کند، می تواند مینای دندان و لثه ی خود را در برابر آسیب دیدگی محافظت کند.

داشتن خواب راحت تر

چنانچه شب ها در خواب دندان قروچه های شدیدی می کنید، ممکن است نتوانید خواب راحتی داشته باشید و به دنبال آن دچار بیماریهای جدی و خطرناکی می شوید. چنانچه از نایتگارد در زمان خواب استفاده کنید، هنگام دندان قروچه کردن فشار کمتری به دندان های شما وارد می شود و بنابراین خواب راحت تری خواهید داشت.

کمتر شدن میزان ساییدگی دندان

تراز نبودن دندان ها ممکن است مشکلاتی از  جمله ساییدگی دندان و گاز گرفتن زبان را به وجود بیاورد. چنانچه از نایت گارد استفاده کنید این مشکلات کمتر خواهند شد.

نایت گارد

آیا امکان خرید نایت‌گارد از داروخانه وجود دارد؟

به طور کلی می توان گفت امکان خرید نایت گارد از داروخانه ها هم وجود دارد اما اگر تمایل دارید نایتگارد تطابق بهتری با دندان های شما داشته باشد و ترتیب دندان های شما به هم نخورد بهتر است برای استفاده از نایت گارد به دندانپزشک مراجعه کنید تا نایت گارد را به صورت سفارشی و با توجه به فرم دندان ها و فک شما آن را بسازد. همچنین زمانی که به دندانپزشک مراجعه می کنید بعد از معاینه ی دندان هایتان تشخیص می دهد که کدام نوع نایت گارد برای شما مناسب است.

مراقبت کردن از نایت گارد

برای مراقبت کردن از نایتگارد موارد زیر را رعایت کنید:

  • به دلیل اینکه نایت گارد محل بسیار مناسبی برای رشد کردن میکروب و باکتری می باشد بنابراین سعی کنید آن را خوب تمیز کنید.
  • هر روز صبح که از خواب بیدار می شوید نایتگارد را با مسواک های نرم و آب گرم بشویید.
  • چنانچه یک روز نمی خواهید از نایتگارد استفاده کنید آن را درون محلول آب و پراکسید هیدروژن قرار دهید.
  • با استفاده از پاک کننده های مخصوص، هر هفته آن را تمیز کنید.

میزان ماندگاری نایت‌گارد چقدر است؟

عوامل زیادی می تواند در ماندگاری نایتگارد موثر باشد. از جمله این عوامل می توان به نوع نایت‌گارد و میزان دندان قروچه ای که فرد انجام می دهد اشاره کرد. به طور کلی می توان گفت ماندگاری نایتگارد هایی که پزشک برای شما سفارش می دهد خیلی بیشتر از نایت گارد های داروخانه ای است. چنانچه بعد از مدتی از نایت  استفاده کردید و احساس کردید که به هنگام دندان قروچه، در دندان های خود دردی را احساس می کنید پس یقین پیدا کنید که نایت گارد شما فرسوده شده است و باید آن را عوض کنید.

 استفاده کردن از نایتگارد در روز چگونه است؟

بعضی از افراد در شرایط خاص مانند استرس یا عصبی شدن در طول روز باز هم دندان قروچه می کنند. این افراد می توانند در این مواقع هم از نایتگارد استفاده کنند تا آسیبی به دندان هایشان وارد نشود. البته باید توجه داشت که باید از دو نوع نایت گارد استفاده کنند یکی برای شب و یکی برای روز. نایتگاردی که در طول روز استفاده می شود نباید خیلی ضخیم باشد تا هنگام صحبت کردن با آن احساس ناراحتی نکنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 درصد تخفیف ویژه خدمات

تماس بگیرید 02122125551سعادت آباد بین سرو و کتاب پلاک ۱۱۹ واحد ۲