لمینیت سرامیکی

لمینیت سرامیکی

لمینیت سرامیکی چیست

لمینت های سرامیکی یکی از انواع لمینت ها هستند که به آن ها پرسلن ونیر نیز گفته می شود. این نوع لمینت ها از جنس سرامیک هستند. متخصصان لمینیت سرامیکی را روی دندان می چسبانند تا مشکلات مربوط به لب پریدگی، شکستگی، کجی دندان، زردی دندان و اصلاح طرح لبخند برطرف شود. لمینت های سرامیکی کاملا همرنگ با دندان هستند بنابراین بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. از دلایل دیگری که می توان گفت باعث محبوبیت این نوع لمینت ها شده است، حداقل تراش روی دندان است‌ که باعث می شود مینای دندان کمتر تراشیده شود.

قطر لمینت های سرامیکی حدودا شش میلی متر است که ابتدا متخصص دندان های بیمار را بررسی می‌کند و میزان ریزش آن ها را در نظر می گیرد و بعد روکش مناسب را انتخاب می کند. اگر ریزش دندان های بیمار خیلی زیاد باشد از لمینت های ضخیم تر و اگر ریزش دندان کمتر باشد از لمینت هایی با ضخامت کمتر استفاده می شود. بعد از انتخاب و تولید، متخصص با استفاده از باند رزینی آنها را به دندان متصل می کند. لمینت ها باعث می شوند که انسان لبخند بسیار زیبا داشته باشد و همچنین برای حضور در اجتماع و مجالس اعتماد به نفس بسیار بالایی داشته باشد.

لمینیت سرامیکی

چنانچه دندانی که بیمار قصد دارد آن را لمینت کند، عفونت داشته باشد و یا پوسیدگی و خرابی داشته باشد باید قبل از انجام لمینت عیب آن را برطرف کرد تا بعدا دچار مشکل نشود.

همچنین اگر فرد مراجعه کننده، مینای دندان خود را به طور کامل از دست داده باشد به جای استفاده از لمینت سرامیکی باید از روکش دندان استفاده کند. پس از لمینت نیز ممکن است فرد نسبت به غذاهای خیلی سرد و خیلی گرم حساس شود که این مشکل پس از مدتی کاملا رفع خواهد شد.

نکات مراقبت از دندان های لمینت شده

بعصی از انسان ها فکر می‌کنند که بعد از انجام لمینت دیگر دندان آن ها نیاز به مراقبت جدی ندارد و آن را به حال خود رها می کنند. در صورتی که دندان های لمینت شده بسیار به مراقبت نیاز دارند و باید مرتب از مسواک و نخ دندان استفاده کرد و تا جایی که ممکن است از مصرف مشروبات و یا سیگار و نوشیدنی هایی که رنگ دارند مانند قهوه و نوشابه خودداری کرد.

لمینیت سرامیکی

انواع لمینت سرامیکی

لمینیت IPS Empress

لمینیت های سرامیکی IPS Empress بسيار کاربردی هستند و بر روی قالب گرفته شده توسط دندانپزشک از دندان بیمار، پرس می شوند و بعد از آن در جایی خیلی داغ مانند کوره فرم داده می شوند.

CAD-CAM

این نوع لمینت های سرامیکی از محبوبیت زیادی برخوردار نیستند و کمتر کسی از آن ها استفاده می کند چون رنگ مناسبی ندارند و بیشتر با کامپیوتر طراحی می شوند و اکثرا طی یک جلسه تولید می شوند.

لمینت فلد سپاتیک

این نوع لمینت ها از سه جز کوارتز و فلد سپات و کائولین تشکیل می شوند. در ساخت این نوع لمینت ها از شیشه به مقدار زیادی استفاده می شود که اگر فشار زیادی به آن ها وارد شود، احتمال شکسته شدن آن ها خیلی زیاد است و به همین خاطر است که کارایی و محبوبیت زیادی ندارند. اما یکی از مزیت های این نوع لمینت این است که بسیار ظریف و نازک هستند و برای کار گذاشتن آن ها نیازی به تراشیدن زیاد مینای دندان نیست.

لمینیت سرامیکی

لمینیت بیس آلومینا و زیرکونیا

مزیت این نوع لمینت ها در استحکام بالای آن هاست. از مزایای دیگر این نوع لمینت می توان به شفافیت و طبیعی بودن آن و همچنین عدم به وجود آوردن حساسیت اشاره کرد.

در تولید و ساخت لمینت زیر کونیا ابتدا متخصص دندان را می تراشد و سپس قالبی از دندان گرفته و آن را برای لابراتور میفرستد. از میل گچ برای فرم گیری روکش دندان استفاده می شود و بعد روکش را داخل کوره می گذارند تا پخته و آماده شود.

لمینیت سرامیکی برای چه کسانی مناسب نیست؟

عده ای از افراد هستند که لمینت اصلا برای آن ها مناسب نیست و این افراد عبارتند از:

1) افرادی که دچار بیماری های مربوط به لثه هستند.

2) افرادی که مینای دندان کافی ندارند مناسب لمینیت سرامیکی نیستند.

3) افرادی که بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی کنند و مرتب دندان قروچه می کنند ممکن است به لمینت فشار وارد کرده و به آن آسیب بزنند.

لمینیت سرامیکی

مراحل نصب لمینت های سرامیکی

ابتدا در اولین مراجعه بیمار به متخصص، دندان های او مورد بررسی قرار می گیرد و رنگ و نوع آن توسط متخصص تشخیص داده می شود و به بیمار اطلاع رسانی می گردد. سپس اگر دندان بیمار نیاز به تراش داشته باشد، تراشیده می شود و قالبی برای لابراتور فرستاده می شود. برای نصب لمینت نیز ابتدا دندان بیمار با مواد مخصوصی شستشو داده می شود و بعد از آن دندان را خشک می کنند و با چسبی مخصوص لمینت را به دندان می چسبانند.

مزایای لمینت سرامیکی

1) اصلاح طرح لبخند

با استفاده از لمینیت های سرامیکی می توان انواع عیوب دندان را برطرف کرد و لبخندی زیبا به دست آورد.

2) مقاومت بسیار زیاد دربرابر زرد شدن

اگر درست از لمینت های سرامیکی مراقبت کنیم همیشه سفید و درخشان خواهند ماند و از مقاومت بالایی برخوردار هستند.

3) بسیار طبیعی به نظر می رسند

لمینت های سرامیکی چون قطر خیلی کم دارند و نازک هستند بنابراین بسیار طبیعی به نظر می رسند و تشخیص آن ها خیلی سخت خواهد بود.

4) خیلی زود به نتيجه می رسید

بعد از نصب لمینت های سرامیکی خیلی سریع لبخند شما اصلاح می شود و دوره ی نقاهتی وجود نخواهد داشت.

کلینیک دندانپزشکی دکتر قاضی ( کلینیک پرهام )، با ارائه خدمات مقرون به صرفه لمینیت در سعادت آباد در خدمت شما کاربران گرامی است.

معایب لمینیت سرامیکی

1) غیر قابل برگشت هستند

چنانچه شما از لمینیت سرامیکی استفاده می کتید امکان برداشتن آن و استفاده از دندان های طبیعی شما وجود ندارد.

2) حساس شدن دندان های لمینت شده

پس از نصب لمینت های سرامیکی چون مینای دندان تراشیده می شود، دندان نسبت به غذاهای سرد و گرم حساس می شوند.

3) تراشیده شدن مینای دندان

برای نصب لمینت های سرامیکی حتما باید مقداری از دندان تراشیده شود که به دندان شما آسیب وارد می شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 درصد تخفیف ویژه خدمات

تماس بگیرید 02122125551سعادت آباد بین سرو و کتاب پلاک ۱۱۹ واحد ۲