عفونت دندان

عفونت دندان

عفونت دندان

عفونت های دندانی عارضه هایی همراه با احساس درد می باشند. این درد ها با مقداری تورم و التهاب در نواحی لثه و فک بروز می کنند. غالبا عفونت های دندانی شامل تغییر رنگ دندان نیز می شوند. افراد بسیاری با درد های ناشی از عفونت دندان، پس از گذشت زمان طولانی به دندان پزشکی مراجعه می کنند. درمان این عارضه دندانی در زمان مناسب بسیار سریع تر و مطلوب تر خواهد بود. هر چه درمان دیرتر صورت گیرد، امکان گستردگی عفونت افزایش می یابدو این عمال موجب دشواری درمان و بازه زمانی طولانی خواهد شد. برای درک عمیق تر و کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این عارضه رایج، این مقاله دندان پزشکی و تخصصی را مطالعه کنید.

با ما در تیم دندانپزشکی دکتر قاضی همراه باشید.

عفونت دندان

دلیل عفونت دندانها چیست؟

یکی از دلایل رایج در ایجاد عفونت های دندانی، درمان کانال ریشه آن است. پس از درمان ریشه، با رشد باکتری ها در آن ناحیه عفونت بروز می کند. به دلیل باز بودن زخم های ایجادی و رطوبت دهان، بستر رشد باکتری ها فراهم است. به همین دلیل پس از انجام درمان ریشه، مراقبت های لازم بسیار ضروری می باشد.

با رعایت این نکات امکان کاهش عفونت دندان و سلامت آن ها فراهم خواهد شد. عدم رعایت موارد توصیه شده توسط دندان پزشک، عفونت ناشی از یک دندان را به دندان های دیگر منتقل می کند. این انتقال عفونت تنها در نواحی دندان و دهان نخواهد بود. بلکه با سرایت به تمامی نواحی بدن، سلامت فرد را تهدید می کند. به همین منظور، در زمان بروز عفونت، شناخت علائم ابتدایی آن بسیار مهم می باشد. چرا که با تشخیص به موقع، پیشروی آن متوقف شده و امکان موفقیت درمانی بسیار بالا خواهد بود.

علائم عفونت دندان

بروز درد هایی که تسکین نمیابند

درد های شدید یا خفیف که با مصرف مسکن بهبود نمی یابند. این نوع از علائم به طور معمول با مصرف غذاهای سر و گرم بروز می کنند. این عفونت ها ابتدا در ناحیه ریشه دندان رشد می کنند. به همین علت در ابتدای بروز درد های نوسانی و خفیف تری به همراه دارند. پس از گذشت زمان به استخوان ها نفوذ کرده و عفونت دندانی به تمام نواحی دهان منتقل می شود. در این مرحله دردها شدید تر شده و با مصرف مسکن التیام نمی یابند. عدم درمان در این مرحله با اعمال فشار و عفونت به لثه ها موجب عوارض جبران ناپذیری خواهد شد.

بروز تغییر رنگ در دندان ها

تغییر رنگ یک دندان نسبت به دندان های دیگر نیز یکی از علائم عفونت می باشد. رنگ های تیره در ظاهر دندان، نشانه ای از گسترش عفونت دندان است. غالبا این عفونت ها در دندان های انتهایی بروز می کنند. به همین علت تشخیص این تغییر رنگ ها دشوار خواهد بود. با توجه به این نکته به تورم و التهاب دندان های انتهایی دقت کنید.

عفونت دندان
ورم و التهاب های لثه ای، فک و غدد لنفاوی

از نشانه های بسیار متداول و قابل تشخیص، ایجاد ورم و التهاب های لثه ای، فک و غدد لنفاوی می باشد. در این حالت لثه ها با وجود چرک ملتهب می شوند. این علائم مشابه جوش های بزرگ در اطراف نواحی دندان هستند. در علائم گفته شده این نوع از نشانه ها، شامل جوش فیستول می باشند. این جوش ها با تخلیه خود موجب ایجاد چرک شده و عفونت را به بیشترین مقدار خود می رسانند.

سایر علائم

بوی بد دهان در قوی ترین حالت ممکن، ناشی از عفونت دندان است. غالبا این امر موجب مزه بد غذا نیز می شود. ایجاد تلخی در دهان علی الخصوص در هنگام صبح نیز از علائم عفونت هستند. خشکی دهان با شدت بالا نیز از احتمالات عفونت است.

حرکات دهانی سخت نشان دهنده عفونت هستند. اختلالات تنفسی و ایجاد مشکل در جویدن غذا و تکلم همگی نشانه هایی از این بیماری هستند.

غالبا عفونت در هر ناحیه ای از بدن منجر به بالا رفتن دمای بدن می شود. این افزایش دما گاهی با تب های شدید و در موارد اورژانسی با تشنج همراه است.

وجود دردهای ضربان دار و نوسانی در دندان قطعا یکی از علل عفونت می باشد. در هنگام استراحت، این دردها افزایش یافته و نوسانات شدید تری خواهند داشت.

عفونت دندان

علائم انتقال عفونت به نواحی دیگری از بدن

 • سر درد های مزمن و ایجاد تپندگی در ناحیه گیجگاهی
 • افزایش دمای بدن و تب و لرز
 • تعرق شدی در تمامی قسمت های بدن علی الخصوص پیشانی و زیر بغل
 • تورم در صورت و دست ها
 • تورم هایی که منجر به مشکلات تنفسی و تکلم می شوند
 • احساس تشنگی مداوم
 • کاهش ادرار و تغییر رنگ آن به تیرگی
 • اسهال و استفراغ مداوم
 • افزایش دفعات تنفس
 • دردهای مربوط به معده و روده
 • احساس سر گیجه

برای بهره مندی از بهترین خدمات دندانپزشکی اورژانسی در سعادت آباد به کلینیک دندانپزشکی دکتر قاضی ( کلینیک پرهام ) مراجعه نمایید و یا با ما در تماس باشید.

دلایل ایجاد عفونت دندانی

بروز حفره در دندان ها موجب عفونت می شود. این حفره ها با ورود باکتری به پایان عمر خود می رسند.

درمان کانا ریشه دندان و عصب کشی، در مواقع بسیاری با ایجاد عفونت همراه است.

عدم رعایت بهداشت مناسب، مهم ترین عامل عفونت های دندانی است. با توجه به عدم شست و شوی دندان و استفاده از نخ دندان، مواد غذایی موجب تولید باکتری می شوند.

مصرف شیرینی ها و نوشیدنی ها قندی نیز از دلایل بروز عفونت هستند.

استفاده از برخی داروها منجر به عفونت می شوند.

اقداماتی برای کاهش درد عفونت دندان

مهم ترین اقدام در این مواقع مراجعه به کلینیک های دندان پزشکی است.

استفاده از مسکن های سبک مانند ایبوپروفن و یا استامینوفن

عدم استفاده از خوراکی های گرم و سرد

عدم جویدن غذا توسط نواحی عفونتی

راه های پیشگیری از عفونت دندان

 • رعایت بهداشت روزانه به معنی سه بار مسواک زدن و کشیدن نخ دندان
 • استفاده از محلول فلوراید یا دهان شویه برای سلامت لثه ها
 • عدم استفاده از مواد شیرینی و مسواک زدن در صورت مصرف
 • مصرف سبزی ها و میوه های روزانه
 • عدم مصرف دخانیات و مشروبات الکلی
 • نوشیدن آب فراوان برای جلوگیری از خشکی دهان
عفونت دندان
سخن آخر

در انتها لازم به ذکر است که عدم درمان این عارضه سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند. این مهم موجب آسیب پذیری بدن در آن زمان می شود. بنا براین در صورت نیاز به درمان ریشه، این عمل را توسط دندان پزشکی مجرب انجام دهید. رعایت این نکته احتمال عفونت را کاهش می دهد. همچنین در زمان بروز اولین علائم، مراجعه به دندان پزشک، از خطرات گفته شده پیشگیری خواهد کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 درصد تخفیف ویژه خدمات

تماس بگیرید 02122125551سعادت آباد بین سرو و کتاب پلاک ۱۱۹ واحد ۲