ریتینر بعد ارتودنسی

ریتینر بعد ارتودنسی

ریتینر بعد ارتودنسی

اگر دندان های شما نامرتب باشد و به پزشک مراجعه کنید مطمئنا ارتودنسی را به شما پیشنهاد خواهد داد. بسته به شکل گرفتن و منظم شدن دندان ها، چند سال باید ارتودنسی روی دندان های شما باشد. اما بالاخره روزی می رسد که دندان های شما مرتب شده و پزشک به شما می گوید که زمان استفاده از ارتودنسی به پایان رسیده. اما باید گفت که دوره ی درمان هنوز کامل نشده است. شما بعد از پایان ارتودنسی باید از ریتینر استفاده کنید. برای آشنایی با ریتینر بعد ارتودنسی با ما در سایت دکتر قاضی همراه باشید.

ریتینر ها همان نگهدارنده یا قطعات پلاستیکی هستند. پزشک در طول درمان ارتودنسی، از دندان های بیمار قالب می گیرد و بعد از آن ریتینر را بر اساس دندان های بیمار می سازد. وظیفه ی ریتینر ها این است که در پایان کار ارتودنسی، در دهان و بر روی دندان ها ی فک بالا و پایین قرار می گیرند و اجازه نمی دهند دندان ها از جای جدید تکان خورده و به مکان اولیه خود بازگردند. بنابراین اگر تمایل دارید همچنان لبخندی زیبا داشته باشید و دندان های شما مرتب باقی بمانند حتما باید از ریتیتر ها استفاده کنید. ریتینر ها انواع مختلفی دارند که در ادامه مقاله بیشتر در مورد آن ها صحبت خواهیم کرد.

ریتینر بعد ارتودنسی

چرا باید از ریتینر استفاده کنيم؟

ممکن است بعد از ارتودنسی با افزایش سن، دندان ها تمایل داشته باشند به حالت اولیه ی خود برگردند که باعث می شود مشکلاتی چون بهم ریختگی و شلوغی بین دندان ها ایجاد شود. بنابراین در این موارد استفاده از ریتینر ها کاملا ضروری می باشد.

 انواع ریتینر

ریتینر هالی

ریتینر هالی از جنس اکلریک بوده. همینطور ریتینر های هالی بسیار نازک و سبک هستند. این ریتینر ها با توجه به ساختار و دندان های بیمار برای او ساخته می شوند. به طور کلی می توان گفت ریتینر هالی رایج ترین نوع ریتینر است که کار کردن با آن نیز بسیار آسان است و به راحتی می توان آن را درون دهان قرار داد و از دهان خارج کرد. کارکرد ریتینر هالی به گونه ای است که یک سیم فلزی روی سطح دندان های جلو قرار می گیرد تا دندان ها در جای خود باقی بمانند و حرکت نکنند. سیم های فلزی به قسمتی پلاستیکی وصل است که قسمت پلاستیکی در سقف دهان قرار می گیرد و شما می توانید رنگ آن را به دلخواه انتخاب کنید.

ریتینر بعد ارتودنسی

ریتینر شفاف

یکی دیگر از انواع ریتینر ها، ریتیتر شفاف است که بسیار ظریف بوده و از پلاستیک های شفاف تولید می شود و تقریبا زمانی که روی دندان قرار می گیرد مشاهده نمی شود. گذا‌شتن و خارج کر‌دن آن ها از دهان نیز راحت می باشد. ریتینر های شفاف روی دندان قرار می گیرند و باعث می شوند دندان سر جای خود باقی بماند. دوام این نوع ریتینر از ریتینر هالی. خیلی کمتر است و نمی توانند جایگاه دندان را تغییر دهند.

ریتینر ثابت

یکی دیگر از انواع ریتینر ها، ریتیتر ثابت است و همان طور که از اسمش مشخص است، نمی توان آن را از دهان خارج کرد. به طور کلی می توان گفت تفاوت اصلی ریتینر ثابت با دو ریتینر دیگر در ثابت بودن آن است. ریتینر های ثابت این گونه هستند که یک سیم فلزی ثابت پشت دندان ها قرار می گیرد و ممکن است حتی چند سال سر جای خود باقی بماند تا جایگاه دندان ها تثبیت شود. یکی از مزیت های ریتینر ثابت این مورد است که چون در دهان ثابت هستند نیازی به همکاری بیمار وجود ندارد. در دو نوع قبلی بیمار باید ریتینر را از دهان خارج کند و اگر فراموش کند که آن را در جای خود قرار دهد ممکن است نتیجه ی خوبی از درمان به دست نیاورد.

ریتینر بعد ارتودنسی

 چه مواقعی باید از ریتیتر استفاده کرد؟

روز های اولی که از ریتینر استفاده کردید ممکن است تمام طول روز را مجبور باشید از آن استفاده کنید که این شرایط حداکثر 6 ماه زمان می برد. اما بعد از 6 ماه باید به پزشک خود مراجعه کنید. ممکن است دندانپزشک به شما اجازه دهد که فقط شب ها از آن استفاده کنید.

 نحوه مراقبت و نگهداری از ریتیتر ها

همیشه و در همه حال رعایت بهداشت دهان و دندان برای همه ی افراد واجب است. زمانی که شما از ریتینر ها استفاده می کنید نیز باید به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت دهید. همانطور که با مسواک زدن و نخ دندان از دندان های خود مراقبت می‌کنید، ریتینرها را هم تمیز نگه‌دارید تا لبخندی زیبا و سالم داشته‌ باشید. تمیز کردن دو نوع ریتینرها هالی و شفاف بسیار راحت است به صورتی که آن را از دهان خارج کرده و با استفاده از یک مسواک کوچک و خمیر دندان آن ها را کاملا تمیز کنید تا ذرات مواد غذایی روی آن ها باقی نمانند.

برای تمیز نگه داشتن ریتینر ثابت هم می توانید روزانه  زمانی که مسواک می زنید، به آن ها هم مسواک زده تا کاملا تمیز شوند. چنانچه از ریتینر های متحرک استفاده می کنید آن ها را در جای مخصوصی قرار دهید تا گم نشوند و سعی کنید هیچ ضربه ای به آنها وارد نشود. ریتینرهای متحرک چون از جنس اکریلیک یا پلاستیک فشرده هستند اگر در معرض گرما و آب خیلی گرم قرار بگیرند ممکن است تغییر شکل دهند و دیگر نتوانید از آن ها استفاده کنید. چنانچه از ریتینرها به خوبی مراقبت کنید می توانید مدت طولانی از آن ها استفاده کنید و لبخند زیبا و همیشگی داشته باشید.

چگونه به ریتینرها عادت کنیم؟

زمانی که ریتینر را درون دهان خود قرار می دهید ممکن است کمی برای شما آزار دهنده باشد و نیاز به زمان است تا به آن ها عادت کنید. در بعضی از افراد بعد از گذاشتن ریتینر داخل دهان ممکن است بیش از اندازه بزاق دهان داشته باشید. همچنین ممکن است در روزهای اول به راحتی نتوانید صحبت کنید و هنگام صحبت کردن نیز کمی اذیت شوید. چنانچه با این مشکلات روبرو شدید اصلا نگران نباشید چرا که با گذشت زمان همه ی این مشکلات حل خواهند شد و شما به ریتینرها عادت خواهید کرد. البته باید توجه داشته باشید که زمان هایی که غذا می خورید یا مسواک می زنید ریتینر متحرک را حتما باید از دهان خود خارج کنید.

مزیت های ریتینر ثابت

  • از مقاومت بالایی برخوردار هستند. به راحتی خراب نمی شوند.
  • ریتینر های باعث می شوند دندان ها ثابت سر جای خود قرار بگیرند.
  • زمان غذا خوردن و یا خندیدن اصلا قابل مشاهده نیستند.
  • چون از دهان خارج نمی‌شوند پس امکان گم شدن آن ها نیز وجود ندارد.

مزیت های ریتینر متحرک

  • تمیز کردن آن ها بسیار راحت می باشد.
  • برای تولید قالب به زمان زیادی نیاز نیست. به همین دلیل بیمار معطل نمی شود.
  • زمان غذا خوردن و حتی زمان هایی که خیلی احساس ناراحتی می کنید می توانید به راحتی آن را از دهان خود خارج کنید.

معایب ریتینر ثابت

  • نخ دندان و استفاده از مسواک با وجود آن ها بسیار مشکل است.
  • فرآیند نصب ریتینر ثابت به دندان بسیار زمان گیر است.
  • اگر سیم ریتینر آسیب ببیند و بشکند ممکن است به زبان و لثه ها نیز آسیب وارد کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 درصد تخفیف ویژه خدمات

تماس بگیرید 02122125551سعادت آباد بین سرو و کتاب پلاک ۱۱۹ واحد ۲