در مورد ارتودنسی بیشتر بدانید

ارتودنسی از نظر لغوی از دو ریشه ارتو ، و دنسی تشکیل شده است . ارتو به معنی صاف کردن و دنسی به معنی دندان است. ارتودنسی علم و تخصص بسیار وسیعی را در بر می گیرد. ارتودنسی اولین شاخه ی تخصصی در علم دندانپزشکی است.

ارتودنتیست چه کسی است؟

دوره دندانپزشکی عمومی 6 سال طول می کشد . پس از آن آزمون تخصصی دندانپزشکی صورت می گیرد . دندانپزشکی 11 رشته تخصصی دارد که ارتودنسی یکی از برترین شاخه های تخصصی است.

انواع ارتودنسی شامل موارد زیر است:

دو نوع ارتودنسی ثابت و متحرک وجود دارد.
ارتودنسی ثابت از براکت و سیم تشکیل می شود ، ارتودنسی متحرک همانطور که از نامش پیداست توسط بیمار قابل گذاشتن و برداشتن است و به دندانها متصل نمی شود .

ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت معمولا در افراد بالای 12 سال انجام می شود . در این نوع ارتودنسی،براکت ها توسط چسب مخصوص ارتودنسی (کامپوزیت)به دندانها چسبانده می شوند. خوشبختانه امروزه سایز براکت های ارتودنسی بسیار کاهش یافته است و فقط از فاصله ی نزدیک قابل رویت هستند .

ارتودنسی نامریی

ارتودنسی معمولی که با براکت های فلزی انجام می شود ارتودنسی مرئی است .ارتودنسی نامرئی به هر نوع ارتودنسی غیر قابل دید یا کمتر قابل دید اطلاق می شود . مانند : ارتودنسی با clear aligner ها ، ارتودنسی با براکت های سرامیکی ، ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال

در ارتودنسی لینگوال،پشت دندانی یا زبانی همان سیم و براکت های فلزی در سطح پشتی دندانها و به طرف زبان قرار میگیرند ، علیرغم تبلیغات وسیع در این زمینه :هنوز استفاده از ارتودنسی لینگوال رایج نشده است زیرا تحمل آن حجم از براکت و سیم در داخل دندانها و در تماس با زبان برای بیمار مشکل است .

ارتودنسی سرامیکی

نوع جدیدی از براکت های ارتودنسی از جنس سرامیک شفاف هستند . همچنین سیم های بی رنگ یا سفید وجود دارند که در ترکیب با براکت های سرامیکی کاملا نا مرئی می شوند و ارتودنسی بیمار فقط از فاصله بسیار نزدیک چند سانتی متری قابل مشاهده می باشد .

ارتودنسی دیمون

انواع براکت های خود کیپ شونده وجود دارند که براکت های دیمون یکی ار آنهاست . انواع مرئی و نا مرئی این براکت ها دردسترس هستند . استفاده از ارتودنسی دیمون برای متخصص ارتودنسی راحت تر از ارتودنسی معمولی با براکت فلزی است . زیرا نیازی به حلقه های الاستومری(اورینگ)دور براکت ها نیست و براکت خود به خود کیپ می شود . در بعضی مقالات گفته شده استفاده از ارتودنسی دیمون نیاز به کشیدن دندان در ارتودنسی را کاهش می دهد و طول درمان را کم میکند .

ارتودنسی متحرک

انواع ارتودنسی متحرک وجود دارد که توسط بیمار جایگذاری شده و برداشته می شود . مانند : پلاک های متحرک، ارتودنسی خارج دهانی (مثل هدگیر و چانه بند و فیس ماسک ) ، الانیر های شفاف و پلاک های متحرک که برای درمان مشکلات فکی به کار می روند و دستگاه های فانکشنال نام دارند .

چه زمانی به ارتودنسی نیاز داریم؟

زمانیکه مشکلات واضح فکی مثل بزرگی یا کوچکی فک بالا یا پایین وجود دارد، یا اینکه فک بالا و پایین خیلی عقب رفته یا خیلی برآمده اند و زمانیکه مشکلات دندانی مثل نامرتبی دندانها، عدم رویش تعدادی دندان، دندانهای نهفته ،دندانهای فاصله دار و… وجود دارند.

بیماران دارای مشکلات سندرمی ناحیه ی فک و دهان و همچنین بیماران شکاف لب و کام نیز برای درمان مشکلات فکی دندانی خود باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنند .

سن درمان ارتودنسی

درمان ارتودنسی محدودیت سنی ندارد.اولین سن مراجعه کودک برای ویزیت توسط متخصص ارتودنسی 6_7 سالگی است ،زمانیکه اولین دندانهای دائمی روییده باشند . بهترین سن درمان ارتودنسی ثابت حوالی سن دوازده سالگی است انجام درمان ارتودنسی تا سنین میانسالی هم ممکن است و داشتن دندانهای مرتب و منظم در هر سنی امکانپذیر است .

بهترین سن درمان ارتودنسی

بهترین سن درمان ناهنجاری های فکی قبل از اتمام رشد بیمار است . بهترین سن درمان ناهنجاری های فک بالا قبل از 10 سالگی است. بهترین سن درمان ناهنجاری های فک پایین حوالی سن بلوغ کودک می باشد . بهترین سن درمان ارتودنسی ثابت حوالی سن 12 سالگی می باشد که دندانهای شیری ریزش کرده اند و تمام دندانهای دائمی (به جز دندانهای عقل ) رویش یافته اند . اما این به آن معنی نیست که انجام درمان محدود به این سنین باشد . بلکه در هر سنی باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کرد و برای درمان صحیح و مناسب سن خود مشاوره دریافت کرد.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 درصد تخفیف ویژه خدمات

تماس بگیرید 02122125551سعادت آباد بین سرو و کتاب پلاک ۱۱۹ واحد ۲