بهترین رنگ کامپوزیت چه رنگی است؟

رنگ دندان یکی از نکاتی است که باید بیمار قبل از نصب کامپوزیت کاملا از آن آگاه باشد و در انتخاب خود دقت کند. معمولا دسته بندی هایی برای رنگ دندان است که دندانپزشک طبق آن رنگ ها با شما مشورت می کند.

انواع رنگ کامپوزیت دندان

اولین مرجعی که دندان پزشک به آن مراجعه می‌کند؛ راهنمای سایه دندان‌ها است که رنگ دندان را به چهار دسته بندی A، B،C ، D تقسیم می کند که به ترتیب مربوط به رنگ دندان قهوه ای مایل به قرمز، قهوه ای مایل به زرد، خاکستری و خاکستری مایل به قرمز می شود.
این چهار دسته سایه‌های استاندارد رنگ کامپوزیت دندان با درجه‌بندی شدت روشنی سایه‌ها توسط شماره‌های ۱، ۲، ۳، ۴ تفکیک می‌شوند که از میان این درجه بندی شماره ۱، روشن‌ترین سایه است.
هر دسته‌بندی، طیفی از سایه های متفاوت را در نظر می گیرد که برای کامپوزیت ونیر های مختلف، تولید و به بازار عرضه شده است. به عنوان مثال رنگ رزین های کامپوزیت که در دسته بندی قهوه‌ای مایل به قرمز تولید شده‌اند؛ برای افرادی که طیف رنگ دندان آنها در دسته بندی خاکستری مایل به قرمز قرار دارد، مناسب نیست. این دسته بندی ها به دندانپزشک این امکان را میدهد تا بهترین رنگ کامپوزیت دندان را بین رنگ های موجود در یک دسته بندی، طبق سلیقه مشتری و منطبق با رنگ دندان های طبیعی او انتخاب کند.

متداول ترین رنگ ها :

متداول ترین سایه های رنگ استاندارد به کار رفته در رزین کامپوزیت در دسته بندی های زیر ارائه می‌شود:
A1, A2, A3, A3.5, A4, B1, B2, B3, C3, CV, CVD, BW, XBW

 

برای بهره مندی از بهترین خدمات کامپوزیت در سعادت آباد به کلینیک دندانپزشکی دکتر قاضی ( کلینیک پرهام ) مراجعه نمایید.

دندانپزشک چگونه بهترین رنگ کامپوزیت دندان را انتخاب می کند؟

دندانپزشک با توجه به فاکتورهای مختلفی مانند رنگ پوست، رنگ چشم، رنگ موها و حتی شخصیت، حرفه کاری و سلیقه مشتری بهترین سایه رنگ را در دسته بندی تعیین شده انتخاب می‌کند تا کامپوزیت دندان بیشترین سازگاری را با سایر دندانهای طبیعی داشته باشد. برای استفاده از راهنمای سایه های رنگ دندانپزشک ترکیبی از کامپوزیت رزین ها و رنگ های مختلف را کنار دندان های شما قرار می دهد تا بهترین رنگ کامپوزیت دندان را پیدا کند سپس شما می توانید در پایه های رنگ موجود در دسته بندی انتخاب شده توسط پزشک، جستجو کنید و به عنوان مثال روشن ترین و سفید ترین رنگ آن دسته بندی را به عنوان رنگ کامپوزیت ونیر خود انتخاب نمایید.
دندانپزشک برای طبیعی تر و واقعی تر به نظر رسیدن رنگ کامپوزیت دندان از تکنیک لایه گذاری استفاده میکند. در حقیقت از یک رنگ پایه رزین کامپوزیت برای لایه میانی و از رنگ هایی که سفیدتر و درخشان تر هستند؛ در لبه‌های دندان‌ها استفاده می‌کند و این رزین ها را به صورت لایه لایه روی هم و روی دندان ها شکل می دهد تا رزین های کامپوزیت نیز مانند دندان طبیعی خود بیمار در ناحیه میانی و در اطراف لبه های دندان شفاف تر به نظر برسند. بنابراین رنگ انتخابی شما برای کامپوزیت دندان به عنوان رنگ پایه در نظر گرفته می شود و دندانپزشک با توجه به مهارت و تجربه ای که دارد؛ از سایه های رنگ مختلف برای ترکیب کردن آن با رنگ کامپوزیت دندان پایه استفاده کرده و ظاهری طبیعی تر به کامپوزیت دندان خواهد بخشید.

چگونه تشخیص دهیم بهترین رنگ کامپوزیت دندان چیست و کدام را انتخاب کنیم؟

نمی‌توان یک دستورالعمل کلی برای انتخاب بهترین رنگ کامپوزیت دندان ارائه داد. بهترین رنگ کامپوزیت دندان باید طبق ظاهر هر فرد به نحوی انتخاب شود که تضاد و کنتراست زیادی بین رنگ دندان ها و پوست بیمار وجود نداشته باشد تا طبیعی تر به نظر برسد. سایه های رنگ کامپوزین دندان درخشان و سفید برای سلبریتی ها و افراد مشهور مناسب تر است. در حالی که سایه های رنگ طبیعی تر برای افراد معمولی انتخاب می شود و هرچه پوست تیره تر باشد باید رنگ کامپوزیت دندان نیز به سمت سایه های تیره تر لایه گذاری شود.
به عنوان مثال بهتر است افرادی با پوستهای روشن که موهای بور نیز دارند؛ از سایه های رنگ سفید تر استفاده کنند تا ظاهر دندان هایشان نیز تضادی با رنگ مو و پوست آنها نداشته باشد. انتخاب رنگ A1 و A2 برای افرادی که پوست روشن و موی تیره ای دارند؛ متداول تر است.
افراد معمولی بهتر است مانند سلبریتی ها، سفید ترین نوع سایه رنگ کامپوزیت دندان را انتخاب نکنند. هرچند همه افراد ترجیح می دهند؛ چهره شان مانند بازیگران و سلبریتی ها زیبا و جذاب به نظر برسد اما افراد معمولی باید در جامعه، ظاهر طبیعی‌تری داشته باشند. انتخاب سفید ترین رنگ کامپوزیت دندان مانند سلبریتی ها موجب میشود؛ دندان های افراد معمولی که به خصوص پوست سبزه و استاندارد دارند؛ بیش از حد جلب توجه کند و غیرطبیعی به نظر برسد.
همچنین افرادی که پوست تیره ای دارند بهتر است سایه های رنگ کمی تیره تر را انتخاب کنند تا رنگ دندان های شان تضاد ناخوشایندی با رنگ پوست آنها نداشته باشد. معمولا رنگ A2 و A3 برای افرادی که پوست آنها معمولی است؛ انتخاب مناسبتری است.

سفیدترین رنگ کامپوزیت دندان

زمانی که کامپوزیت ونیر ها برای اصلاح طرح لبخند به دندانپزشکی زیبایی راه پیدا کردند؛ سایه های رنگ طبیعی تر از درجه A3 بیشترین طرفدار را در میان افرادی که برای پوشاندن عیوب ظاهری دندانها، کامپوزیت دندان را انتخاب می‌کردند؛ متداول شده بود. اما با گذشت زمان به علت استفاده بیش از حد بازیگران و سلبریتی ها از رنگ های روشن در طیف سایه A1 و B1 سلیقه بیماران نیز تغییر کرد و از رنگ های طبیعی تر به رنگهای بسیار روشن روی آوردند. در حال حاضر سفید ترین رنگ کامپوزیت دندان که بیشتر برای افراد مشهور، بازیگران ایرانی و سلبریتی ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ طیف A1 و B1 است.
برای افراد معمولی، سفید ترین رنگ کامپوزیت دندان از طیف A3 انتخاب می شود که طبیعی تر به نظر می رسد و با این که روشن و شفاف است؛ جلب توجه چندانی نمی کند. طیف‌رنگ B1 به اصطلاح همان لبخند هالیوودی نامیده می شود و برای افراد معمولی چندان مناسب به نظر نمی رسد. با این وجود در دندانپزشک طبق سلیقه بیمار طیف رنگ مناسب را انتخاب خواهد کرد.

پرطرفدارترین رنگ کامپوزیت دندان چیست و کدام را انتخاب کنیم؟

همانطور که پیش از این اشاره کردیم؛ سه طیف رنگی A1، B1 و A3 ، در حال حاضر بهترین رنگ کامپوزیت دندان هستند که برای سلبریتی ها و افراد مشهور مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما طیف های دیگری نیز برای رزین های کامپوزیت تولید شده و به بازار عرضه شده اند که کاربرد های خاص خودشان را دارند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 درصد تخفیف ویژه خدمات

تماس بگیرید 02122125551سعادت آباد بین سرو و کتاب پلاک ۱۱۹ واحد ۲