انواع عکسهای دندانپزشکی

انواع عکسهای دندانپزشکی

انواع عکسهای دندانپزشکی

زمانی که دندان شما درد شدیدی پیدا کرد و شما به پزشک مراجعه می کنید، پزشکان با استفاده از اشعه ایکس از دندان شما عکس می گیرند تا پوسیدگی دندان را بهتر تشخیص دهد. پزشک با استفاده از عکس های دندان، به غیر از پوسیدگی دندان، می تواند خطر حمله قلبی را نیز تشخیص دهد. این کار را می تواند با استفاده از سخت تر شدن سرخ رگی که به مغز، خون می رساند تشخیص دهد. برای آشنایی با انواع عکسهای دندانپزشکی با ما در سایت کلینیک دکتر قاضی همراه باشید.

انواع عکسهای دندانپزشکی

انواع عکس دندان

انواع عکس دندان عبارتند از:

عکس تک دندان

این نوع عکس از یک دندان یا حداکثر سه دندان گرفته می شود و نام دیگر این نوع عکس ها، عکس پری اپیکال است. با استفاده از عکس تک دندان می توان پوسیدگی هایی که روی قسمت جونده دندان وجود دارد را تشخیص داد و یا زمان عصب کشی کردن دندان ها می توان از عکس پری اپیکال استفاده کرد.

زمانی که دندانپزشک دندان شما را عصب کشی می کند، چهار بار از عکس تک دندانی استفاده می کند تا بهتر و راحت تر بتواند عصب کشی را انجام دهد. دستگاه هایی که این نوع عکس ها را می گیرند در همه ی مطب های دندانپزشکی وجود دارند. چنانچه دندانپزشک بخواهد همه ی دندان های شما را مورد بررسی قرار دهد حتما باید از حداقل پانزده عکس تک دندانی استفاده کند. عکس های تک دندانی در دو روش قدیم و جدید انجام می شوند.

روش قدیم

در این روش دوربینی درون دهان بیمار قرار داده می شود و با استفاده از آن یک فیلم از دندان برای دندانپزشک ارسال می شود.

روش جدید

با استفاده از پیشرفت تکنولوژی و به وجود آمدن دستگاه های جدید، در این روش به غیر از فیلم برداری از داخل دهان بیمار، می توان عکس های با کیفیتی از دندان گرفت و آن را برای دندانپزشک فرستاد و یا حتی چاپ کرد.

انواع عکسهای دندانپزشکی

 

از مزیت های عکس های تک دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دقت بالای تصاویر
 • کم بودن خطاهای مربوط به عکس
 • در تهیه ی این تصاویر از نقره استفاده می شود که آلودگی کمتری برای محیط دارد.
 • در این روش ، بیمار زیاد در معرض اشعه ی ایکش قرار نمی گیرد.

عکس های پانورامیک

با استفاده از عکس های پانورامیک می توان همه ی دندان های فک بالا و پایین را مشاهده کرد. در واقع اندازه ی عکس های پانورامیک خیلی بزرگ هستند و دستگاه های عکس پانورامیک مخصوص بوده و در همه ی مطب های دندانپزشکی وجود ندارد. زمانی که این دستگاه می خواهد از فک شما عکس بگیرد، به صورت کامل دور سر شما می چرخد تا تصویری از عکس دندان شما ضبط کند. از کاربرد های عکس پانورامیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برای حل مشکل شکستگی در فک بیمار
 • چنانچه تومور یا کیست درون فک بیمار وجود داشته باشد می توان آن را با عکس پانورامیک تشخیص داد.
 • زمانی که برای ار تودنسی اقدام می کنید به عکس پانورامیک نیاز پیدا می کنید.
 • برای جراحی دندان عقل
 • سنگ بزاقی
 • تشخیص وجود سرطان های فک
 • تشخیص دادن دندان عقل پنهان و درمان کردن آن.
انواع عکسهای دندانپزشکی
مزیت های عکس پانورامیک
 • در این روش پرتو های کمتری توسط بیمار جذب می شود.
 • زمان مورد نیاز برای عکس گرفتن کمتر می شود.
 • ثبت کردن تصاویر کاربردی
 • در این روش فیلم داخل دهان بیمار قرار داده نمی شود که این امر باعث می شود بیمار احساس راحتی بیشتری داشته باشد.
روش عکس برداری پانورامیک

در این روش بیمار یک گیره ی پلاستیکی را با دندان های خود گاز می گیرد و یک دستگاه از دندان های بیمار عکس می گیردکه کل زمان مورد نیاز زیر یک دقیقه می باشد.

هزینه عکس پانورامیک

هزینه ی این نوع عکس ها مانند هر عکس دیگری قیمت معلوم و مشخصی دارد که در مراکز مختلف ، متفاوت است و در بعضی مراکز شامل بیمه نیز می شود.

عکس مخصوص دندان کودک

یکی از انواع عکسهای دندانپزشکی عکس مخصوص کودک است. عکس برداری از دندان کودکان به این دلیل انجام می شود که کودک قادر نیست به درستی مشکل دندان خود را توضیح دهد و برای تشخیص و درمان مشکل دندان کودک حتما باید از دندان او عکس گرفته شود. این روش تقریبا مانند عکس تک دندان است تنها تفاوت بین آن ها این موضوع است که در عکس کودکان اندازه ی فیلم کوچکتر بوده تا به راحتی در دهان کودک جا بگیرد.

مزیت های عکس کودکان عبارتند از:

 • تشخیص دادن عفونت های پنهانی دندان کودکان
 • تشخیص پوسیدگی های دندان و شکستگی ریشه ی دندان
 • زمان رشد کردن دندان های دائمی کودک
 • تشخیص دندان های اضافه در فک کودک

عکس سفالومتری

عکس های سفالومتری نوعی عکس برداری است که در آن جمجمه، فک و دندان ها به صورت کامل درون عکس قرار دارند. این نوع عکس ها زمان ارتودنسی دندان بسیار کاربرد دارند و  در همه ی مطب ها نمی توان این عکس را گرفت چرا که دستگاه ها ی مخصوصی دارند که فقط در مراکز خاص قرار دارند. عکس های سفالومتری در وضعیت های تمام رخ و نیم رخ گرفته می شود.

عکس بایت وینگ

همینطور عکس های بایت وینگ نوعی عکس دندانی هستند که می توانند تاج و استخوان بین چند دندان را به پزشک نشان دهند. بعضی از بیماران دندان هایی دارند که بسیار به همدیگر نزدیک هستند و حتی در بعضی موارد دندان ها روی همدیگر قرار گرفته اند. چنانچه بیمار چنین شرایطی داشته باشد، برای تشخیص دادن پوسیدگی بین دندان ها باید از عکس های بایت وینگ استفاده کند. دقت عکس های بایت وینگ بسیار بالا بوده و حتی می توانند استخوان بین دندان را نشان دهند. یکی دیگر از کاربرد های این نوع عکس ها، تشخیص میزان تاج دندان است که کمک زیادی به دندانپزشک می کند. توجه داشته باشید که میزان اشعه ی ایکس مربوط به عکس های رادیوگرافی بسیار کم است اما در دوران بارداری به خصوص در ماه های اول، گرفتن عکس از دندان اصلا توصیه نمی شود.

انواع عکسهای دندانپزشکی

کلینیک دندانپزشکی دکتر قاضی به صورت شبانه روزی خدمات اورژانسی را ارائه می دهد، در مورد دندانپزشکی شبانه روزی در سعادت آباد بخوانید .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 درصد تخفیف ویژه خدمات

تماس بگیرید 02122125551سعادت آباد بین سرو و کتاب پلاک ۱۱۹ واحد ۲