ارتودنسی سرامیکی چیست؟


ارتودنسی سرامیکی چیست؟

ارتودنسی سرامیکی، نوعی از ارتودنسی با براکت های سرامیکی و شفاف است. اغلب افراد به دلیل اینکه ارتودنسی کمتر جلب توجه کند، این نوع از براکت ها را انتخاب می کنند. برای بهره مندی از بهترین خدمات ارتودنسی در سعادت آباد به کلینیک دندانپزشکی دکتر قاضی ( کلینیک پرهام ) مراجعه نمایید.

ارتودنسی های سرامیکی به دلیل مقاومت کمی که نسبت به نوع فلزی آن دارند، بیشتر مناسب بزرگسالان می باشند. چرا که در بزرگسالان، رشد دندان های دائمی به اتمام رسیده است. اگر این ارتودنسی برای کودکان استفاده شود، علاوه بر عدم احتیاط توسط آنها، فشار های ناشی از رشد دندان نیز عملکرد آن را تخریب می کند. یعنی زمانی که دندان دائمی کودک در حال رشد باشد، ارتودنسی از جایگاه محکمی که دندان پزشک در نظر گرفته جا به جا شده و هیچ اثر مثبتی نخواهد داشت. همچنین ممکن است رشد دندان کودک را مختل کند.

ارتودنسی سرامیکی چیست؟

مزایا و معایب استفاده از ارتودنسی با بریس‌ هایی از جنس سرامیک

در انتخاب این نوع از ارتودنسی ها، براکت هم رنگ دندان و یا براکتی کاملا شفاف در دسترس فرد قرار می گیرد. معمولا افرادی که انجام ارتودنسی را به تعویق می اندازند، در نتیجه با این انتخاب مواجه می شوند.

از مهم ترین مزایای ارتودنسی سرامیکی، می توان به عدم تغییر رنگ آن اشاره کرد. این نوع از ارتودنسی ها به دلیل شفاف بودن، لکه های رنگی غذا را به خود جذب نمی کنند.

ارتودنسی سرامیکی، با وجود براکت های شفاف و شکننده، باز هم نوعی از ارتودنسی بوده و منجر به مرتب کردن دندان ها می شود. مراقبت از آن برای بزرگسالان بسیار راحت تر از کودکان است.

زمانی که افراد ارتودنسی انجام می دهند، برای معاینات روتین به کلینیک دندان پزشکی می روند. در این معاینات، وضعیت جدید دندان ها، توسط عکس های رادیولوژی مورد بررسی قرار می گیرد. مزیتی که ارتودنسی سرامیکی در این مواقع ایجاد می کند، وضوح عکس هاست. در این حالت دندان پزشک به راحتی فشاری که باید بر دندان ها وارد کند را تشخیص می دهد.

ارتودنسی سرامیکی چیست؟

و اما یکی از معایب ارتودنسی سرامیکی، هزینه های بالاتر آن نسبت به نوع فلزی است. همچنین ممکن است در برخی افراد، ایجاد حساسیت کرده و لثه ها را تحت شعاع قرار دهد.

از دیگر معایب آن می توان به مقاومتی کمتر از ارتودنسی فلزی اشاره کرد. همان طور که پیش تر گفتیم، این نوع مناسب بزرگسالان است.

با توجه به عدم تغییر رنگ براکت های سرامیکی، این نوع از ارتودنسی ها مناسب بودند. اما چیزی که باعث تغییر رنگ در آنها می شود وجود کش های رنگی در بریس هاست. معمولا افرادی که براکت های سرامیکی انتخاب می کنند، بریس های رنگی هم مد نظر دارند. این بریس ها به دلیل چسبنده بودن، لکه های رنگی را به خود جذب می کنند.

ارتودنسی سرامیکی چیست؟

راه های تداوم بخشیدن به ارتودنسی های سرامیکی

اگر به صورت مداوم از مسواک و نخ دندان استفاده کنید، ذرات و رنگ های غذا، فرصتی برای نفوذ به براکت ها نخواهند داشت.
حتی الامکان استفاده از خوراکی ها و تنقلات رنگی مانند پفک و نوشیدنی های غیر طبیعی را به حداقل برسانید.

استعمال دخانیات به دلیل نفوذ قطران در دندان ها، موجب زردی آنها خواهد شد، بنا بر این مصرف آن را نیز کاهش دهید.

استفاده از خمیر دندان سفید کننده به دلیل روشن تر کردن دندان ها به صورت مقطعی، تفاوت رنگی براکت ها را مشهود می کند. پس از این دسته خمیر دندان ها استفاده نکنید تا رنگ دندان ها و براکت ها مشابه باشند.

ارتودنسی سرامیکی چیست؟

ساختار براکت های سرامیکی

این گونه از براکت ها، ساختاری یکسان با کامپوزیت ها دارند. همان طور که می دانید، کامپوزیت ها نوعی پر کننده ی پنهان برای دندان ها هستند. این مواد همرنگ دندان بوده و جلب توجه نمی کنند. بنا براین در ساختار براکت ها نیز از همین مواد استفاده شده است.

ترکیب براکت های سرامیکی با چه رنگ هایی در ارتودنسی مناسب است؟

اگر ترکیب رنگ هایی که در اجزای ارتودنسی انتخاب می کنید مناسب نباشند، جلب توجه بیشتری خواهند کرد.
زمانی که براکت سرامیکی را انتخاب می کنید، به یاد داشته باشید، سفیدی آن از سفیدی چشمان شما بیشتر یا کمتر نباشد. چرا که در حالت اول، بیشتر به چشم خواهد آمد و در حالت دوم، دندان شما را زرد نشان خواهد داد. پس دقت کنید با سفیدی چشمان شما کاملا هم خوانی داشته باشد.

ارتودنسی سرامیکی چیست؟

برای انتخاب سیم های ارتودنسی با براکت های سرامیکی، بسیار ضروریست که از رنگ های روشن استفاده کنید. رنگ هایی نظیر سفید، بی رنگ و شفاف و… در غیر این صورت باز هم نتیجه عکس خواهد داد و جلب توجه می کند.

در انتخاب رنگ کش های ارتودنسی که خاصیت الاستیکی دارند، بهتر است از رنگ هایی مشابه رنگ چشم و موها استفاده کنید.

آیا دوره ی درمانی ارتودنسی سرامیکی طولانی است؟

ارتودنسی های سرامیکی، به دلیل مقاومت کمتری که نسبت به نوع فلزی دارند، متحمل فشار کمتری خواهند شد. یعنی دندان پزشک برای عدم شکنندگی آن، باید آن را در اعمال فشار کمتر تنظیم کند. در این صورت دندان ها کمی دیرتر جا به جا خواهند شد. این موضوع روند درمانی را کمی طولانی تر می کند. معمولا استفاده از ارتودنسی های سرامیکی در افرادی که شدت ناهنجاری دندانی در آنها کمتر است، به دو سال و نیم می رسد.

این در حالی است که ارتودنسی های فلزی برای اینگونه افراد یک سال و نیم زمان می برد. به هر حال تحمل وجود ارتودنسی سرامیکی که چندان قابل رویت نیست، در زمان طولانی تر هم، چندان سخت نخواهد بود.

ارتودنسی سرامیکی چیست؟

انواع ارتودنسی های سرامیکی

ارتودنسی های سرامیکی در نوع استفاده می شوند. نوع متداول آن، توسط براکت های سرامیکی و بریس ها در جلوی دندان ها است.
و اما نوع دیگری از آن، پس از پایان دوره ی درمانی، در پشت دندان ها قرار می گیرد. زمانی که دندان های فرد کاملا منظم شد و درمان پایان یافت، ممکن است باز هم دندان ها به جهت قبلی متمایل شوند. این حالت معمولا برای افرادی که شدت نا همواری در دندان هایشان بیشتر بوده اتفاق می افتد. برای پیشگیری از این امر، دندان پزشک براکت های سرامیکی را در پشت دندان های جلویی قرار می دهد. این چند براکت به همراه سیم، قابلیت ایجاد ثبات در دندان ها را داشته و با توجه به سرامیکی بودن، مشاهده نمی شوند.

مقایسه ارتودنسی سرامیکی با ارتودنسی های فلزی

ارتودنسی های سرامیکی به دلیل قابلیت کمتر دیده شدن، این روزها بیشتر مورد استفاده هستند. این در حالی است که ارتودنسی های فلزی هم چنان بابت رنگ و جلب توجه، مانع تصمیم افراد برای درمان می شوند.

ارتودنسی های سرامیکی از هزینه های بالاتری نسبت به ارتودنسی های فلزی برخوردار هستند.

ارتودنسی های سرامیکی برای بزرگسالان توصیه می شود. اما نوع فلزی آن برای تمامی سنین مناسب است.

براکت های سرامیکی به علت روشن بودن، موجب تغییر رنگ در دندان ها نمی شوند. اما ارتودنسی های فلزی، تا مدتی پس از پایان دوره، میزان خفیفی از تغییر رنگ را ایجاد می کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 درصد تخفیف ویژه خدمات

تماس بگیرید 02122125551سعادت آباد بین سرو و کتاب پلاک ۱۱۹ واحد ۲