آموزش بهداشت دهان

آموزش بهداشت دهان

آموزش بهداشت دهان

بهداشت دهان و دندان، یکی از مهم ترین پیشگیری های بیماری دندانی می باشد. تنها با رعایت ساده ترین و کم زمان ترین کار ها می توان دندان ها را از آسیب های جدی در امان نگه داشت. اما بسیاری از افراد، این بهداشت ساده را نادیده می گیرند. برخی نیز اثر رعایت این بهداشت را نمی دانند. همین امر در طولانی مدت آن ها را درگیر بیماری های دهان و دندان می کند. در این مقاله تخصصی و پزشکی، ساده ترین راه های جلوگیری از بیماری های دندانی را به شما آموزش می دهیم. برای آشنایی با آموزش بهداشت دهان با ما در سایت دکتر قاضی همراه باشید.

آموزش بهداشت دهان

نخ دندان

نخ های دندانی که در تمامی داروخانه ها و مراکز فروش لوازم بهداشتی یافت می شوند، مهم ترین بخش برای داشتن دندان هایی سالم است. شما با استفاده از نخ های دندانی می توانید مواد غذایی داخل دندان را خارج کنید. این وسیله کمک می کند اضافه های غذا موجب پوسیدگی دندان نشوند. مواد غذایی به راحتی پس از چند دقیقه در دندان ها باکتری تولید می کنند. این باکتری ها از دندان ها تغذیه کرده و رفته رفته آن ها را از بین می برند. پوسیدگی های دندانی اغلب تنها به دلیل عدم استفاده از نخ دندان می باشد. علاوه بر این، اگر یک دندان دچار پوسیدگی شود، در دندان های دیگر نیز گسترش می یابد.

اهمیت نخ دندان به حدی بالاست که مسواک زدن بدون نخ دندان چندان کمکی به جلوگیری از پوسیدگی آن ها نمی کند. یک نکته بسیار مهم که غالبا افراد می پرسند، زمان استفاده از نخ دندان می باشد. نخ دندان باید بعد از هر وعده غذایی استفاده شود. چرا که غذاها در لا به لای دندان و حفره ها به جا می مانند. پس از زمان کوتاهی هم با تولید باکتری، آن ها را پوسیده می کنند. همچنین زمان استفاده از نخ دندان، پیش از مسواک زدن می باشد. چرا که پس از مسواک، لثه ها دچار التهاب می شوند. به همین جهت ممکن است در مقابل نخ های دندانی حساسیت نشان داده و خونریزی کنند. نخ های دندان باید به حالت رفت و برگشتی در دندان ها قرار گیرند. در این صورت خون ریزی نمی کنند.

آموزش بهداشت دهان

آموزش بهداشت دهان با مسواک

لازم به ذکر است که مسواک هم بعد از نخ دندان یک اصل مهم در بهداشت دهان و دندان می باشد. مسواک زد‌ن گرچه عمل بسیار ساده ای به نظر می‌رسد اما باید کاملا با ظرافت انجام شود. مسواک هایی زبر و نرم در بازار موجود هستند. اما مسواکی که بسیار نرم و یا بسیار زبر باشد برای دندان مضر است. مسواک های زبر می توانند مینای دندان را به خطر بیاندازند. مسواک های نرم هم قادر به از بین‌بردن لکه های دندانی نیستند.

پس انتخاب مسواکی مناسب اولین اقدام برای تمیزی دندان هاست. پس از آن باید خمیر دندان مناسبی را انتخاب کنید. خمیر دندان هایی که دارای فلوراید بیش از حد هستند، چندان برای دندان ها مناسب نیستند. بهتر است از خمیر دندان های ساده و بدون اسانس استفاده کنید. چرا که استفاده زیاد از فلوراید و اسانس های خوشبو کننده و یا سفید کننده در طولانی مدت مضر هستند. نحوه مسواک زدن هم بسیار مهم است. مسواک را نباید به حالت افقی بر روی دندان ها بکشید. بلکه آن را به صورت عمودی از بالا به پایین و پایین به بالا بر روی دندان ها قرار دهید. در این صورت حد فاصل دندان ها و لثه ها هم تمیز می شوند.

آموزش بهداشت دهاندهان شویه

دهان شویه یکی از مواد مایع و بهداشتی برای حفظ سلامت دندان هاست. اما استفاده از این مایع باید کاملا کنترل شد‌ه باشد. استفاده بیش از حد از دهان شویه می تواند تاثیر سویی بر دندان ها بگذارد. دهان شویه ها در برند های متفاوت ایرانی و خارجی به فروش می رسند. اما انتخاب دهان شویه مناسب نیز مهم می باشد. دهان شویه حاوی فلوراید می باشد. این ماده اگر به صورت کنترل شده ای در دهان شویه نباشد، آسیب زننده است. همچنین مقدار استفاده از آن و قرار دادن آن در دهان هم حائز اهمیت است. البته دهان شویه ها در برند های متفاوت دارای دستور العمل استفاده هستند. همچنین در برخی از آن ها میزان استفاده نیز ذکر شده است. برای مثال به نسبت فلوراید موجود در آن ها، ممکن است استفاده از آن ها تنها سه بار در هفته جایز باشد.

آموزش بهداشت دهان با معاینه روتین

مراجعه به دندان پزشکی به صورت روتین می تواند دندان ها را از خطر پوسیدگی های عمیق نجات دهد. اغلب افراد پس از پوسیدگی و گسترش آن در دندان ها به دندان پزشکی مراجعه می کنند. اما اگر پس از اولین علائم و یا احساس درد و لکه های سیاه بر روی دندان، به دندان پزشکی مراجعه کنید، احتمال درمان بسیار افزایش می یابد.

پوسیدگی های دندانی ابتدا تنها با لکه ها و نقطه های تیره بروز می کنند. اما پس از مدتی از داخل دندان ها را بین بر‌ده و حفره عمیقی در آن ایجاد می کنند. به مرور به لثه رسید‌ه و آن را دچار عفونت می کنند. عفونت نیز به سرعت در دندان ها و دهان گسترش می یابد. به همین دلیل پس از مراجعه به دندان پزشکی برای این نوع از پوسیدگی ها، دندان ها را خالی کرده و توسط موادی مانند آمالگام پر می کنند. چرا که آن نواحی از دندان ها کاملا خالی شده اند. اگر به صورت روتین به دندان پزشکی مراجعه کنید، متخصص با اولین علائم مشاهده شده دندان ها را از پوسیدگی نجات می دهد. حد فاصل مراجعه روتین به دندان پزشکی شش ماه یک بار در صورت سلامت دندان ها می باشد.

تغذیه مناسب

استفاده از مواد غذایی مناسب هم می تواند تاثیر بسزایی در سلامت دندان ها داشته باشد. برخی از مواد غذایی دندان ها را دچار پوسیدگی زود رس می کنند. مانند مواد غذایی شیرین که به سرعت پس از مصرف در دندان ها تولید باکتری می کنند. به همین دلیل پس از استفاده از مواد غذایی شیرین بلافاصله توصیه های مذکور را انجام دهید. همچنین برخی مواد غذایی مانند آب لیمو که دارای اسید های سالم هستند، دندان ها را دچار حساسیت می کنند. پس بهتر است در میل کردن این گونه خوراکی ها چندان دندان ها را درگیر نکنید.

آموزش بهداشت دهان

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 درصد تخفیف ویژه خدمات

تماس بگیرید 02122125551سعادت آباد بین سرو و کتاب پلاک ۱۱۹ واحد ۲